środa, 13 kwietnia 2011

List do Erasmusów

Erasmus Stambuł
Semestr w Istambule wystarczy by się zdążyć zachwycić i znudzić Turcją. Jest to kraj niesłychanie zróżnicowawny, a Istambuł jest mieszanką tego wszystkiego co nosi w sobie Turcja. Miasto jedno z największych na świecie liczy sobie około 15mln ludzi (czyli ponad 1/3 populacji calej Polski). Życie w Wielkim Mieście jest urocze, zaskoczy Cię pozytywnie wiele razy.
Istanbul University, na którym jest wydział Cerrahpasy, jest jednym z najstarszych i największych uniwersytetów w Turcji. Cerrahpasa wraz Hacetepe biją się co roku o pierwsze miejsce w rankingu najlepszych wydziałów medycznych. Jeśli chodzi o poziom nauczania, jest on wysoki. Uczą tego samego co w Polsce, uczą się z podręczników używanych na całym świecie, głównie amerykańskich, które o wiele łatwiej tu kupić niż w naszym kraju (w Polsce nie są tak popularne gdyż mamy swoje odpowiedniki, nie zawsze lepsze). Studenci tutaj mają większą presję uczenia się, gdyż mają bardzo trudny egzamin lekarski, zdawalność około 40%. Ci, którzy nie zdadzą są wysyłani w kraj(zazwyczaj na wschód, gdzie brakuje wykształconych ludzi), by leczyć. Zajęcia(bloki i rozkład dnia) wyglądają tak samo jak w Polsce, ale tylko z perspektywy studenta tureckiego. Bowiem na Cerrahpasa istnieje Wydział Angielski (na 5.roku składa się z 4 grup po 20 osób). Jednak w żadnym stopniu nie odpowiada on naszemu English Division, ponieważ w całości składa się ze studentów posługujących się językiem tureckim. I tu jest największy problem. Czy zajęcia będą prowadzone po angielsku czy po turecku zależy dużo od zakładu jak i od Ciebie. Są oddziały, gdzie wszystkie zajęcia są dobrze prowadzone po angielsku, jak neurologia lub chirurgia dziecięca. Niektóre zakłady radziły sobie w ten sposób, że mieliśmy prywatne lekcje z profesorami(wtedy rzeczywiście mówili świetnie po angielsku, osobiście bardzo mi się podobały)np. kardiologia i choroby zakaźne. Były również przedmioty, na których było mieszanie e.g. rehabilitacja, neurochirurgia. W czasie wykładu tureckiego zazwyczaj szłam do profesora prowadzącego moją podgrupę lub do pokoju lekarskiego albo do poradni. Co do egzaminów to jest różnie, zazwyczaj są testy, masz te same testy co cała grupa turecka, ale na szczęście można kupić stare. Chociaż bywa czasem, że pytania się nie powtarzają :/
Pediatrię można robić tygodniami, tak samo inne. Mieliśmy tu grupę Polaków z Katowic, robili dwa tygodnie pediatrii i zdawali egzamin tutaj, jeszcze nie wiem czy zdali. Co do gineksów, to nie pozwolili im tu zdawać egzaminu.
Szpitale. W sumie to nie ma dużej różnicy między polskimi. Większość niedawno była remontowana, więc niektóre korzystniej wyglądały niż polskie(i nigdy nie zdarzyło się żebyśmy mieli zajęcia w jakieś norze jak to bywa na naszym WL).
I uwaga, rodzinna tutaj dopiero raczkuje. Dopiero od zeszłego roku zaczęli wprowadzać tą specjalizację, bo tu pacjenci przychodzą prosto do specjalisty.

Erasmusi. Erasmusów jest tu na pęczki. Dobrym startem będzie jesli pojedziesz na kurs językowy. Będziesz miała okazję poznać dobrze inne osoby, z czego na pewno większość będzie studiować w Stambule, przynajmniej tak było w moim przypadku. Co daje Ci survivalowe podstawy języka i startową bazę osób, którą znasz lepiej czy gorzej w  tym obcym kraju. EILC nazywam miękką poduszką, bo delikatnie wprowadza w realia Turcji. Osobiście wspominam go jako najlepszy czas na Erasmusie (jeszcze nie trzeba było się uczyć). Po EILC już nie musiałam zbyt intensywnie poszerzać grupy znajomych, głównie z EILC-owymi Erasmusami eksplorowaliśmy Istanbul i resztę Turcji.

Ceny. Mieszkanie w Turcji jest znaczenie droższe, o wiele droższe niż w Warszawie. Ale wszystko zależy jak Ci się uda znaleźć mieszkanie. Ceny są przeróżne za pokój od 200TL do 600TL i więcej. Najlepiej wynajmować z kimś mieszkanie. Ogólnie większość stypendium pójdzie na mieszkanie i rachunki.
Jedzenie jest droższe od polskiego jedzonka. No i nie kupisz tu wieprzowinki (ponoć w Carefourze można). Domowe jedzenie (jesli zamieszkasz z Turkami lub znajdziesz dobry, studencki lokal, jest takich sporo) jest bardzo smaczne. Zasmucę Cię, małe piwo zazwyczaj kosztuje około 5TL i smakuje jak Tyskie czy jakieś inne cienkie piwo. Chociaż jest nadzieja, znaleźliśmy tu klub z happy hours po 1,5TL za małe piwo!

Płeć. Nie spotkałam się jakoś z natarczywym napastowaniem. To raczej dotyczy bardzo jasnych blondynek, które same chodzą po turystycznych obszarach. Aczkolwiek ignorowanie uprzejmości ze strony mężczyzn bardzo ułatwia tutaj życie. Powiedzmy, że tureccy mężczyźni, jak i kobiety mają inną mentalność, wszelkie uwagi pochlebcze na temat przymiotów ciała (umysłu niekoniecznie) jest nie na miejscu (podtekst erotyczny). Po zapoznaniu się z tą zasadą życie staje się zdecydowanie prostsze. Dzięki temu niektórzy zaczynają Cię traktować jak prawdziwego Turka. :)

Linki do planu przedmiotów:
Plany zajęć na Cerrahpasa: http://www.ctf.edu.tr/egitim_ogretim/dersprog.htm
Plan roku na Cerrahpasa: http://www.ctf.edu.tr/egitim_ogretim/akademik_takvim.htm

Resztę polecam szukać na blogu:czarszamba.blogspot.com

2 komentarze:

  1. Hej..dopiero co odnalazłem Twojego bloga..ale już przestudiowałem go całego;)) Sam wyjeżdżam za kilka dni do Stambułu, na Cerrahpase, stąd Twoje rady, opinie bardzo mi się przydadzą. Dzięki wielkie:))
    Ale mam takie pytanie.. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:// studiując na Cerrahpasie, mieszkałaś w Kadikoy???? Pytam dlatego, że wiele osób radziło mi szukać mieszkania w Fatih, jak najbliżej szpitala, jako że miasto rano podobno 'stoi'... Nie powiem, wolałbym zamieszkać w Taksimie, ew w Besiktas, ale trochę przeraża mnie codzienny, poranny dojazd trwający ponad dwie godziny, o którym sporo się nasłuchałem;)) Jak to naprawdę jest? ile czasu zajmowała Ci codzienna podróż na uczelnię?? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedź poniewczasie, ale może komuś innemu przyda. Na początku mieszkałam na Fatih, później dołączył do mnie chłopak i przeprowadziliśmy się na Kadikoy. Na Fatih mieszkałam na Halic Caddesi, tuż przy Fatih Cami. Do Cerrahpasy z buta miałam 30minut, autobusem wychodziło znacznie dłużej. Najlepiej jak znajdziesz mieszkanie tuż przy samym kampusie, zaoszczędzisz na dojazdach.
    Z Kadikoy droga na Cerrahpase zajmowało mi równo godzinę. Ponadto przeprawy promem zapadną Ci głęboko w serce.

    OdpowiedzUsuń