wtorek, 18 stycznia 2011

wskazówki praktyczne dla przyszłych erasmusów

Przed wyjazdem

Wizę studencką. Jeśli masz wszystkie papiery wiza jest wydawana tego samego dnia, wiza jest bezpłatna.
Ubezpieczenie zdrowotne, karta europejska tutaj nie działa.
Residence permit. Jeśli wszystkie papiery, 1 tydzień, rejestracja  tylko przez Internet, lepiej zarejestrować się jeszcze w Polsce (http://e-randevu.iem.gov.tr/). W 2010r. kosztował około 140TL.
Plany zajęć na Cerrahpasa: http://www.ctf.edu.tr/egitim_ogretim/dersprog.htm
Odradzam wybieranie: ortopedii i zdrowia publicznego
Polecam: chirurgię dziecięcą, neurologię, choroby zakaźne, neurochirurgię, kardiologię, pulmonologię, reszta na własną odpowiedzialność
Plan roku na Cerrahpasa: http://www.ctf.edu.tr/egitim_ogretim/akademik_takvim.htm
EILC w Turcji: http://www.ua.gov.tr/index.cfm?action=detay&yayinID=51263477A1789344FDCF2FCC7EFB2CACC59EA&dil=EN
Banki. Warto się zapoznać, czy twój bank jest zrzeszony z jakimś bankiem w Turcji. Wtedy zmniejszają się koszty korzystania z konta polskiego. Tu mają takie banki: ING, HCBS, Yapi Kredi (stowarzyszony z PekaoSA)

Po przyjeździe

Unikaj koordynatora erasmusa na CTF! Unika Erasmusów jak ognia. Jeśli już się zdarzy, że go spotkasz użyj formuły: Czy może Pan mi wskazać osobę, która udzieli mi informacji?
Panie w dziekanacie nie mówią po angielsku, ale zawsze możesz polegać na pomocnych studentach. Raczej nie robią problemów.
Mentora pewnie dostaniesz w drugim miesiącu pobytu na CTF(ponieważ ten wydział zaczyna miesiąc wcześniej niż reszta studentów), ale zobaczymy jak się spisze ESN w następnym roku.
O co prosić w dziekanacie:
·                    Wniosek o akbil (http://www.iett.gov.tr/metin.php?no=96), akbil 10TL
·                    Dokument o wpisanie na listę z danego przedmiotu
·                    Czasem dają dokument potwierdzający studiowanie na CTF (czasem trzeba jechać na Beyazit do rektoratu)
·                    Złożenie nowego planu
Legitymacja, zazwyczaj czeka się miesiąc, jeśli nie dostarczyłeś/łaś zdjęcia z dokumentami w Polsce może to potrwać jeszcze dłużej. Legitka służy jako prepaidowa karta na stołówkę. Jedzenie za śmieszną sumę 75 kurusz, czyli 0,75TL.
Aparat telefoniczny zakupiony poza granicami Turcji przed użyciem tureckiej karty (avea/vodafone/turkcell) trzeba zarejestrować (rejestruje się numer IMEA, jeśli ukradną Ci komórkę, aparat może być zdalnie zablokowany, aparat, nie karta SIM). Za rejestrację czasem karzą sobie płacić.
Wynajmowanie mieszkania. Najlepiej wystartować od CouchSurfera albo hostelu a dalej szukać z lokales, lub na craiglist.com

Inne

Akbil, bilet miejski. Koszt wyrobienia karty studenckiej kosztuje 10TL. Akbil jest wyrabiany w kilka minut (zazwyczaj) w biurze transportu miejskiego. Za pierwszą jazdę płacisz pełną studencką stawkę, a za następne 50-60% pierwszej lub opcja biletu 30-dniowego opiewająca na 200 przejazdów (wbrew pozorom to dużo). Pierwsza opcja w 2010r: 0,96TL i 0,35TL, druga: 60TL.
Plan komunikacji miejskiej: http://www.ibb.gov.tr/trTR/SiteImages/Haber/ocak2011/harita_seyrantepe_stadyum2.jpg
strony komunikacji autobusowej: http://harita.iett.gov.tr/
strony komunikacji morskiej:
http://www.sehirhatlari.com.tr/2010_2011_Kis_Tarifeleri-content-m-26-43.html, 
http://www.ido.com.tr/,
http://turyol.com/
Przydatne strony:
Pogoda: http://www.weather2umbrella.com/
Zabytki w stambule: http://greatistanbul.com/sites.htm
Muse kart: https://satis.muzekart.com/index.html

Muzeum card, czas wyrobienia 5 minut, stanie w kolejce: 20min., koszt: 10TL i wszystkie muzea w Turcji za friko (prawie wszystkie).

Podróże po turcji: http://turkeytravelplanner.com/
Autobusy międzymiastowe: najbardziej polecane:
http://www.kamilkoc.com.tr/,
http://online.metroturizm.com.tr/metro/buy/, 
http://www.niluferturizm.com.tr/2011/index.html,

3 komentarze:

  1. Czy możesz podać gdzie się ubezpieczyć zdrowotnie? Bo przeglądam różne agencje ubezpieczeniowe i z Turcją są jakieś problemy... Dziękuje za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie to jechałam z ubezpieczeniem z ISICa.
    Zawiera opcję ubezpieczenia NNW (już nie pamiętam na jaką kwotę). Tak naprawdę nigdy nie musiałam z niego korzystać, więc nie potrafię ocenić jego przydatności.

    OdpowiedzUsuń
  3. A mi uczelnia kazała wykupić pełnowartościowe ubezpieczenie medyczne, nie tylko od NWW ale pełne, no ale nic, dzięki :)

    OdpowiedzUsuń